Tournament Start

Day(s)

:

Hour(s)

:

Minute(s)

:

Second(s)

11th Annual TOM THUMB Marathon Bull & Cow Dolphin Tournament

May 5th – May 7th , 2017

Marathon, Florida Keys

Up to $25,000 in Cash Prizes

1st Place Prize Schedule

GUARANTEED $10,000
60-69 boats $13,000
70-79 boats $16,000
80-89 boats $18,000
90-99 boats $20,000
100 plus boats $25,000

We reward for participation, only you can grow the Jack-Pot!

2017 Schedule of Events

Dates: May 4th  – May 7th, 2017


Marathon Offshore Bull & Cow Dolphin Tournament

Thursday May 4th:

7pm-9pm Kick-off Party & Final Registration for Pre-Fish Tournament @ The Florida Keys Aquarium Encounters (Mile Marker 53.1 Bayside)

Friday May 5th:

8am-5pm Shelter Bay Marina Pre-Fish Tournament
4pm-5pm Weight-in @ Shelter Bay Marina (70 Coco Plum Dr., Marathon, Fl)

7pm-9pm Captain’s Meeting & Final Registration for The Marathon Offshore Bull & Cow Dolphin
Tournament @ The Overseas Banquet Hall @ Hawks Cay Resort

Saturday May 6th :

8am-3:30pm Fishing Day 1
4pm-6pm Weigh-in @ Hawks Cay Marina

Sunday May 7th:

8am-3:30pm Fishing Day 2
4pm-6pm Weigh-in @ Hawks Cay Marina

7pm-9pm Awards Banquet @ The Overseas Banquet Hall @ Hawks Cay Resort

Capt. Jack Carlson

2016 Winners

Thank you to all our great sponsors that make this event happen and most important all the fantastic sportsmen and anglers.

2016 Winners

Bull & Cow Combined Weight

1st: Reel Screamer 76.4
Team Members: Ryan Acres, Micaela Acres, Aston Acres, Chris Schucart & Matt Coffen from Naples fishing aboard a 34′ Yellowfin powered by Mercury

2nd: Jeni-Lyn 70.4
Team Members: Mike Taute, Ben Zedan, Matt Spector, Andrew Shabshelowitz & Adam Shabshelowitz from Marathon, Fl & Fall River, Massachusetts aboard a 39′ SeaVee powered by Mercury

3rd: Team Gadget 67.1
Team Members: Marty Zucker, Bill Alch, Harrison Zucker, Bruce Henry, Ron Klein & Nancy Kekst from Marathon, FL. aboard a 30′ Jupiter powered by Yamaha

Largest Bull Dolphin
1st: Reel Screamer 55.7
2nd: Team Gadget 50.8
3rd: Jeni-Lyn 47.1

Largest Cow Dolphin
1st: Jeni-Lyn 23.3
2nd: Reel Screamer 20.7
3rd: Team Mambo 20.2

3 Largest Dolphin Combined
1st: Jeni-Lyn 104.7
2nd: Reel Screamer 94.6
3rd: Team Gadget 76.9

Largest Wahoo
1st: Reel Screamer 18.9
2nd: Relentless 17.3
3rd: Alliecat 15.0

Largest Blackfin Tuna
1st: Team Boatox 19.0
2nd: Caribsea 18.9
3rd: The Indigenous 16.9

Largest Tripletail
1st: Main Attraction 6.6
2nd: Relentless 6.4
3rd: Reel Conch 5.6

Largest Dolphin on Fly
1st: Half Full 14.0
2nd: Contagious 13.4
3rd: M-1 7.1

Raymarine Division
Largest Dolphin caught on a:
Triple Engine Boat:
Reel Screamer 55.7
Twin Engine Boat:
Team Gadget 50.8
Single Engine Boat:
M-1 27.5

Top Female Angler:
1st: Tayna Dino 23.5
2nd: Shannon Mahan 23.1
3nd: Lindey Steele 21.6

Top Junior Angler:
1st: Dominic Stigletz 23.3
2nd: Haily Summers 21.6
3nd: Spencer Dino 21.2

Most Unusual
Grouper caught aboard the Final Final

98 Boats entered with 784 participants.